GetSocial
Abonare prin feed RSS Abonare prin feed email Urmează-ne pe Twitter Apasă Like pe Facebook Alătură-te grupului LinkedIn Devino prieten pe FlickrUrmează-ne pe YouTube
zbor-de-agrement

Cum a fost la “Cupa Smaranda Braescu” desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

[ 0 ] 2 iulie 2012 |

Un singur cuvant, ca raspuns la titlul de mai sus: GREU. A fost dificil pentru concurente, care au fost nevoite ca dupa salturi sa urce in masina si sa goneasca catre Aerodromul Clinceni, de unde sa imbarce pentru urmatorul salt. De ce atat de complicat? Din pacate elicopterul nu a avut aprobare sa aterizeze in parc, iar avionul cu siguranta nu ar fi avut unde. Cu toate acestea, spectacolul aerian oferit publicului bucurestean a fost de exceptie.

Cea de a treia editie a Cupei Red Bull Ordinul Smaranda, competitie de parasutism – precizia aterizarii, a strans in finala 7 dintre cele mai bune parasutiste ale Romaniei. Pe langa spectacolul concursului, cei prezenti au avut parte si de alte surprize oferite de Aeroclubul Romaniei – demonstratie de aterizare la punct fix a Campionul Mondial la Parasutism Juniori – Alexandru Nicolau, atlet Red Bull, prezenta echipei nationale de suprapuneri (Lucru Relativ pe Cupola), dar si o demonstratie de acrobatie a antrenorilor Aeroclubului Romaniei.

Evenimentul a fost prilejuit de aniversarea a 115 ani de la nasterea Smarandei Braescu (21 Mai 1897), figura proeminenta a aeronauticii mondiale, prima femeie parasutist a Romaniei, multipla recordmena nationala si mondiala.

Fiecare dintre cele 7 concurente a efectuat cate 3 salturi, ca la final punctajul fiecarei sarituri sa fie insumat.

Cu un punctaj de 2 cm, Simona Stan, a castigat titlul Red Bull Ordinul Smaranda. Castigatoarea este membra a Lotului National de Parasutism si apartine Aeroclubului Satu Mare. Simona este multipla campioana nationala, are peste 3500 de salturi si anul trecut a ocupat locul 6 la Cupa Mondiala de Parasutism – Senioare, la Bled.

Locul doi a fost ocupat de Stealiana Popa (castigatoarea primei editii Red Bull Ordinul Smaranda), cu un punctaj de 7 cm. Brasoveanca face parte din Lotul National de Parasutism si are deja la activ peste 1600 de salturi, in cei 9 ani de cand practica parasutismul. Steliana se poate mandri si cu titlul de campioana nationala la juniori, precum si vice-campioana nationala la seniori.

Locul trei a fost ocupat de Andreea Padurean (castigatoarea celei de a doua editii Red Bull Ordinul Smaranda), cu un punctaj de 8 cm. Bucuresteanca este membra a Lotului National de Parasutism si are 700 de salturi la activ si practica parasutismul de 6 ani.

Daca nu ati fost la eveniment, colegul nostru Calin PIRLOG v-a pregatit o galerie foto de exceptie. Enjoy it!

saltea cort juriu cort parasutisti Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie
Locul faptei
discus Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie
Expozitia statica asigurata de Aeroclubul Romaniei. In rolul principal – planorul Discuss 2A

mana in mana Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

nicolau deschide mansa 2 2 Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

parasutista vs A388 Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

142 Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

tricolor 2 Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

ratare 2 Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

perfect Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

locul 2 Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

podium Cum a fost la Cupa Smaranda Braescu desfasurata sambata in parcul Izvor | FOTOREPORTAJ de exceptie

Incoming search terms:

Tag-uri: , , , , , , , ,

Categorie:: Editorial, Evenimente, Parasutism, People, Pilot Magazin, Sport extrem

Te pasioneaza aviatia? Iti place aceasta revista?Acum ai ocazia sa ne dai o mana de ajutor si sa ajuti la dezvoltarea ei!

Autorul acestui articol: Sebi. Vezi profilul complet.